Přesná definice podle standardních propozic z ní takto: Automobilový slalom (dále jen AS) je rychlostní závod na trati s pevným povrchem, kde se mění směr pomocí umělých zábran, čímž se snižuje rychlost.

Obecný a jednoduchý překlad: 
Závody automobilového slalomu jsou pořádány na letištích, autodromech a dostatečně širokých silnicích, kde se za pomocí speciálních plastových kuželů mění směr a rychlost jízdy a stavba trati podléhá důmyslně vytvořeným bezpečnostním předpisům.

Jde tedy o poměrně bezpečné a levné závodění, které je pořádáno na úrovni mistrovství republiky, a u vybraných závodů mistrovství zóny Střední Evropy. Závody jsou pořádány pro širokou motoristickou veřejnost a na stejné trati se tak setkávají jak specialisté na slalom se sportovní licencí, tak jezdci „amatéři“ bez licence, kteří si zde mohou jen vyzkoušet pocity skutečných závodníků, prověřit své schopnosti či případně zdokonalit svoje jezdecké umění.

Vozidla jsou roztříděna do několika tříd od automobilů sériových až po skutečné slalomové speciály. Závodníci amatéři s řidičským průkazem skupiny „B“ si mohou zazávodit s běžnými vozidly, která jsou způsobilá do běžného provozu s platnou STK.

Co ještě potřebuji k tomu, abych se mohl zúčastnit závodu AS?

  • automobil, který má platnou STK
  • současnou motoristickou přilbu
  • 790 Kč (700 Kč startovné 90 Kč pojištění odpovědnosti)

Zvláštností autoslalomu je, že mohou závodit i junioři od 14 let. Potřebují k tomu speciální licenci, souhlas rodičů, vozidlo s obsahem do 1400 ccm a na sedadle spolujezdce osobu starší 18 let.